CO JEST DLA NAS BARDZO WAŻNE

TWÓRCZA AKTYWNOŚĆ DZIECKA

Jednym z głównych zadań Twórczego Przedszkola Rośnij Radośnie jest utrwalanie twórczych postaw "naszych" dzieci. Ważne dla nas jest to, aby wzrastały one na osoby aktywne, otwarte i dążące do realizacji wytyczonych planów. W tym celu wykorzystujemy odpowiednie metody, formy i techniki, które stwarzają dzieciom szansę samodzielnego myślenia i kreowania samego siebie. Rozwiązywane problemy mają charakter zadań otwartych, aranżowane sytuacje edukacyjne intrygują, zachęcają do aktywności, a rozmowy toczą się wokół pytań z różnych dziedzin życia. Zajęciom o charakterze twórczym zawsze towarzyszy przyjazna atmosfera i pozytywne emocje, które zwiększają zdolność uczenia się małych dzieci.

W naszych salach zabaw nie brakuje naczyń do sortowania różnych przedmiotów, kolorowych folii, szkieł powiększających i naturalnych materiałów typu korzenie, kasztany itp. Tu nasze przedszkolaki dokonują odkryć i eksperymentów wywołujących radość i ciekawość świata. Owocuje to wieloma pytaniami i wspólnymi poszukiwaniami odpowiedzi. W zasięgu ręki naszych przedszkolaków znajduje się duża różnorodność materiałów potrzebnych do malowania, klejenia, wycinania, konstruowania. Inspiracją dla naszych maluchów są zajęcia plastyczne w plenerze, o różnych porach roku, czy też wiosenne prace w ogrodzie przedszkolnym, a potem wierne kibicowanie wschodzącym kwiatkom. Szczególnie ulubionym programem realizowanym w przedszkolu jest tzw. Przedszkole bez zabawek. Dzieci samodzielnie realizują różnorodne działania, uczą się wyrażania swojej opinii i współpracy. Sale wypełniają się przedziwnymi przedmiotami, a duma z wytworów własnej fantazji umacnia wiarę dzieci w siebie i swoje możliwości.

Doskonałą okazją do wykazania się własną inwencją, fantazją i doświadczeniem są zajęcia artystyczno-ruchowe. Wtedy to nasze przedszkolaki mają okazję twórczo wypowiedzieć się o tym co przeżyły, czego doświadczyły. Dla nas wychowawców bardzo ważne jest to co maluch wyraża w swojej pracy. Poznając w ten sposób świat dziecka lepiej je rozumiemy, trafniej oceniamy jego potrzeby.